Anasayfa  |   İletişim  | EN
Türk Dili ve Edebiyatı
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı'nın Mesajı

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türk dili ve edebiyatının seçkin ürünlerini okuyup inceleyebilen ve bu bilginin kazandırdığı öz güvenle Türk dili ve edebiyatının değerlerini dünyadaki diğer dil ve edebiyat gelenekleriyle karşılaştırıp yorumlayabilen bilgili, duyarlı ve sorumluluk sahibi etkin bireyler yetiştirmeyi kendine birincil amaç edinmiştir.

Öğrencilerimiz, öncelikle Türk dili ve edebiyatı tarihinin 8. yüzyıldan beri izleyebildiğimiz çeşitli kültür coğrafyalarında ortaya koyulan yazılı ve sözlü yapıtların ortaya çıkış şartlarını, içerik zenginliğini ve bugüne ilettiği mesajları öğrenirken tarihsel dönemlerin kendine özgü dil ve edebiyat özelliklerini kavrar. Bu yolla, bu dil ve edebiyat geleneğinin İslamiyet öncesi, İslami ve modern dönemlerde ortaya konan eserlerin zengin tarihsel dokusuna nüfuz etmenin donanımını kazanır. Böylece öğrencilerimiz ve mezunlarımız Türk dili ve edebiyatının eserlerini bilimsel ve akademik yetkinlikle okuyan, karşılaştıran, eleştiren, yorumlayan ve sentezleyen bilgi ve tecrübeye sahip olurlar.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüz mezunlarını çok geniş kariyer fırsatları beklemektedir. Öğrencilerimiz, başta, gerekli formasyon kurslarını aldıktan sonra Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği alanı olmak üzere, akademik kurumlarda, basın-yayın ve televizyon sektöründe, kütüphanelerde, yerel yönetimlerde, halkla ilişkiler ve araştırma şirketlerinde, edebiyat dergilerinde ve yayınevlerinde çeşitli düzeydeki görevleri üstlenebilecek bilgi, görgü ve donanımlara sahip yetişmiş ve yetkin bireyler olarak mezun olurlar.


                                                                                                                    Prof. Dr. Nihat ÖZTOPRAK
                                                                                                          Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi